ceptelefonu monitor klasor mouse kurumsal menu cuzdan foto soru ampul destek1 video zar gulenyuz liste ev bilgi destek2 konum yildiz takvim iletisim pdf bina whatsapp dunya kampanya deney kullanici telefon alinti tamir gazete para kalp saat sepet ok duyuru elmas ayar istatistik sozlesme urun bilim anlasma nakliye yorum arti sunum canta
Pamukkale Üniversitesi Teknokent Pamukkale / Denizli

Kaliteli Bir Logo Tasarım Nasıl Olmalı? 2021

Kaliteli Bir Logo Tasarım Nasıl Olmalı? 2021

Türkiye’de Logo Tasarım hizmeti veren yüzlerce tasarım ofisi mevcut. Her tasarım firmasının çizgileri, karakteri ve stilleri birbirinden çok farklı. Bu tasarım firmaları arasında sizlerin zevkine ve kullanıcı deneyimine en çok hitap eden tasarım firmalarını bulmak biraz yoğun araştırmalar gerektirebilir. Bu blog yazımızda, iyi bir tasarım firmasından çok, iyi ve kaliteli bir logo nasıl olur sizlere bundan bahsedeceğiz. İyi ve kaliteli bir logonun nasıl olması gerektiğini öğrendiğiniz zaman çalıştığınız tasarım firmasına bu briefleri vererek işinizi daha da kolaylaştırmış olacaksınız.

Minimal Logo Tasarımı (Basit ve Sade)

Basit ve sade dediğimiz zaman aklınıza hemen sıradan, kısa sürede oluşturulmuş ve kalitesiz bir tasarım aklınıza gelmesin. Logonuzun basit ve sade olması akılda kalıcılık oranını yükseltecektir. Logo Tasarım’da kullanılan her gereksiz unsur karmaşıklığa yol açıp göz yoracaktır. Bunu kesinlikle unutmayın, Logo Tasarımınızda ne kadar çok detay varsa, akılda kalıcılık oranı o kadar düşecektir. Minimal logo tasarımları için sizlere bazı örnekler göstermek istiyoruz.

Kaliteli bir Logo Tasarımının nasıl olması gerektiğine en güzel örneği şu şekilde de verebiliriz, alışveriş merkezleri genellikle en sık uğradığımız mekanlardan birisidir. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde kafanızı kaldırıp tabelalara bakın, bu tarz kurumsal ve markalaşmış mağazaların, işletmelerin logolarına göz gezdirin. Hiç bir gereksiz motif, gereksiz ve abartı renk karmaşası göremezsiniz. Minimal (basit ve sade) logoların en büyük özellikleri aynı zamanda kullanım kolaylığıdır.

Özgün Tasarımlar

Markanızın logosu, markanıza ya da ait olduğu ürüne özgün semboller içermelidir. Başka markaların logolarına benzemesi firmanıza ve markanıza, akılda kalıcılığına ve bilinirliğine zarar verir. Günümüz tasarım trendlerinde özgün tasarımlar oluşturmak gerçekten çok güç ve zaman alan bir işlem. Markanıza ait bir logo tasarım ihtiyacınızda, çalıştığınız tasarım ofisine markanızı ya da markanıza ait ürünler için tasarlatacağınız logo hakkında çok detaylı bilgiler vermeniz hem süreci hızlandıracak hem de çok daha iyi tasarımlar çıkmasına sebep olacaktır. Özgün Logo Tasarımlar hakkında aşağıda bazı örneklere göz atabilirsiniz.

blank

Özgün Logo Tasarım hakkında en önemli unsurlardan biri, tasarımı özgünleştirmeye çalışırken motif ve renk karmaşasından uzak durmaktır. Tasarımın özgün olduğu kadar, akılda kalıcılığı ve kolay kullanılabilirliği dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bulunduğumuz sektörü yansıtan tüm motifleri logoda kullanmak o logonun özgün olduğu anlamına gelmez.

Anlaşılır Tasarımlar

Genellikle son 3 yılın trendlerine baktığımız zaman çok büyük ve kurumsal firmaların logolarında bir değişim furyasının olduğunu farkettiniz mi? Peugeot, Renault, Intel, gittigidiyor, Xiaomi gibi daha sayamayacağımız binlerce büyük firma logolarını değiştirdi ve yeniliklere ayak uydurmaya devam ediyor. Bir markanın logosuna baktığınız zaman fontlarını görür görmez okuyabiliyor ve motifinin verdiği mesajı anlalayabiliyorsanız o logo gerçekten anlaşılır bir tasarıma sahiptir. Logonuzun iyi bir şekilde anlaşılır olmasını istiyorsanız, aşağıda verdiğimiz maddelere özen gösterin.

  • Fontlarınızda el yazısı kullanmayın
  • Kolay algılanabilir renk tercihleri kullanın
  • Gereksiz motiflerden kaçının
  • Renk karmaşasından uzak durun
  • Rahat okunabilir fontlar tercih edin
  • Minimal tasarımları tercih edin
  • Her zemin ve baskı için kolay uygulanabilir tasarımları seçin

Verilmek istenilen mesaja uygun, kolay fark edilebilir, anlaşılır ve akılda kalıcı olmasına dikkat edin. Markanızın ya da ürünlerinizin verdiği mesajı müşterilerinize direkt olarak geçirebilmelisiniz.

Kitlenize Uyumlu Tasarımlar Tercih Edin

Markanızın ya da ürünlerinizin hedef kitlesine ve sektörünüze hitap eden Logo Tasarımları tercih etmelisiniz. Hedef kitlenize uygun semboller, yazı fontları ve renkler kullanmalısınız. Örnek vermek gerekirse bir oyuncak mağazanız var, hedef kitleniz çocuklar ve ebeveynleri olduğu için tasarımlarınızda keskin hatlar, kurumsal renkler ve ciddi tasarımlar kullanmamanız gerekli. Oyuncak mağazası için hedef kitleye uygun tasarımlar, yumuşak hatlı, eğlenceli fontlara sahip ve sınırların dışına çıkan cıvıl cıvıl renkler logonuzun akılda kalıcılığını kesinlikle artıracaktır. Kitlenize uyumlu tasarım hakkında aşağıdaki örneğimize göz atın.

blank

Hem marka isminizi seçerken, hem de Markanıza ait Logo Tasarım sürecini başlatırken marka uyum konusunda hassas davranmanız markanızın büyüme sürecinde çok büyük rol oynayacaktır. Tasarım öncesi Logo Tasarım Ofisine, markanıza ait demografik kitlenizi (Yaş, Cinsiyet, Sektör, Ortalama müşteri hane geliri, Coğrafi konumu) muhakkak bildirin.

Çok Yönlü ve Kullanılabilir Tasarımları Tercih Edin

Her alanda kullanılabilir, vektörel (Çözünürlük kaybına uğramayan) bir logo olmalıdır. Tabela, Sosyal Medya, Kartvizit, Basılı Materyaller, Web Sitesi, Araç giydirmeleri vb. gibi yerlerde hiç sıkıntı çıkarmayacak tasarımları tercih etmeniz sizleri hem baskı maliyetlerinden kurtaracak hem de müşterileriniz açısından marka bilinirliğini artıracaktır. Sizler için tasarlanan logoların özellikle açık ve koyu zeminlerde rahat kullanılmasına dikkat edin. Maalesef günümüzde tasarım ajansları müşterilerine logo sunumları yaparken, kolay beğenilmesi için 3D görseller haliyle sunum yapmaktadır. Sunum halinde 3D logoları gören müşteriler logoların çok iyi olduğunu söylemekte ama ham beyaz zemin üzerine tasarlanan logoları gördükleri zaman hayal kırıklığı ile karşılaşmaktadır. Özellikle tasarım ofisiniz sizlere logo sunumu yaptıklarında logonuzun beyaz ve 2D zeminde nasıl durduğuna dikkat edin.

Uzun Süreli Tasarımlar Kullanın

Logo Tasarım sadece tek bir döneme değil, tüm dönemlere ve kuşaklara hitap etmelidir. Logonuzun uzun süre kullanılması sabit, bilinir, güvenilir bir algı oluşturur. Yeni minimal trendlere ayak uydurmaktan kaçınmayın ancak kullandığınız logoyu her sene kesinlikle değiştirmeyin. Yapılan araştırmalara göre, Kurumsal firmaların ortalama logo değişim süreleri 5 senedir. Bu değişimler çok keskin değişimler olmamakla birlikte, trendlere ayak uydurmak için ufak font değişikleri, motif ve renk değişiklikleridir.

Tasarımyeri.com’dan Tavsiyeler

Tasarlatmak istediğiniz Logonun kesinlikle Sade, anlaşılır ve özgün olduğuna dikkat edin. Tasarımlarınızda karışık semboller, gereksiz renkler ve okunmayan fontlar tercih etmeyin. Dünyadaki en büyük firmalara dikkat edin, hepsi logolarını yenileyip sadeleşmeye gitmekteler. Eğer logonuz günümüz trendlerine uymuyor ve markanızı artık temsil etmiyorsa Logo Tasarımınızı değiştirmekten korkmayın. bu tür değişimler markanızın hala canlı olduğuna ve trendlere ayak uydurduğunuz gösterir. Logo Tasarım hakkında bizlere sormak istediğiniz sorular için bizlere Whatsapp hattımızdan ve mail adreslerimizden ulaşmak için çekinmeyin. Profesyonel bir tasarım ihtiyacınız ve tüm çözümler için Whatsapp sipariş hattımızdan bizlere ulaşabilir, güncel kampanyalarımız için https://www.tasarimyeri.com/logo-tasarim adresimizi ziyaret edip siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Whatsapp Sipariş Hattı
Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: